fbpx

Nasiona na poplon

Filter

Nasiona na poplon stanowią naturalny nawóz dla gleb o słabej kondycji i niskim poziomie płodności. Uprawia się je pomiędzy plonami głównymi, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze, zwiększyć jej żyzność oraz biologiczną aktywność. Celem takiego działania nie jest zdobycie licznych owoców pracy, ale przede wszystkim zapewnienie glebie warunków, które sprawią, że w kolejnym roku będziesz mógł zebrać bogatsze plony.

Stosowanie poplonów umożliwia naturalne nawożenie gleby głównie w azot, który ma kluczowe znaczenie dla odżywienia, wzrostu i wzmocnienia tkanek plonów właściwych. Proces poprawia również strukturę ziemi, ponieważ zielona masa wyrastająca z poplonów tworzy swego rodzaju warstwę ochronną przed promieniowaniem UV, nadmiernym wysychaniem i utratą składników odżywczych.

Jakie nasiona wybrać na poplon?

Wybór nasion na poplon ma szczególne znaczenie, dlatego by proces był skuteczny i pomógł w poprawie właściwości gleb, a nie dodatkowo ją wyjałowił. W związku z tym zaleca się przede wszystkim stosowanie roślin szybkorosnących, które zamiast pozbawiać podłoże składników odżywczych, dodatkowo je o nie wzbogacą. Najczęściej wybiera się rośliny motylkowe, bobowate, jak np. łubin wąskolistny, ponieważ wzbogacają glebę w azot. W ich układzie symbiotycznym znajdują się bowiem bakterie, które wyłapują pierwiastek z powietrza, po czym odprowadzają go do podłoża. Rośliny mają również silne korzenie, które umożliwiają spulchnienie gleby i przetwarzanie związków mineralnych, które staną się lepiej przyswajalne dla roślin właściwych. Jeśli potrzebujesz porady odnośnie do wyboru konkretnych rozwiązań, skontaktuj się z nami.

Czytaj więcej: materiał siewny