fbpx

Nasz materiał siewny zawiera nasiona roślin strączkowych takich jak: groch, bobik, łubin, które są wyselekcjonowane zgodnie z wymaganiami rolników. Materiał siewny jest dostarczany w czystych, suchych opakowaniach, które chronią nasiona przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to idealny materiał siewny, który zapewnia wyższe plony i wyższą jakość plonów. Każde opakowanie posiada urzędową etykietę z numerem partii, siłą kiełkowania oraz masą tysiąca nasion. Wszystkie rośliny strączkowe warto szczepić preparatami biologicznymi z serii NITRAZA zawierającymi żywe bakterie brodawkowe oraz preparatem grzybowym TRICHODERMA który ułatwia brodawkowanie i chroni przed chorobami.

Łubin biały

Łubin biały to szerokolistny gatunek łubinu. Charakteryzuje się dużą zawartością białka, tłuszczu oraz doskonałą strawnością. Jest to ponadto gatunek o najwyższym potencjale plonotwórczym – plonuje nawet 4,5 tony/ha. Uprawa łubinu białego w Polsce zyskuje na popularności i odbywa się w wielu regionach. Ponieważ jest to gatunek jednoroczny, jego nasiona muszą być wysiewane każdego roku. Większość nasion łubinu białego wykorzystywana jest do produkcji pasz. Uprawa łubinu białego wymaga żyznej gleby, słonecznego położenia i dobrego drenażu. Nasiona wysiewa się wczesną wiosną, jednak jest to gatunek odporny na opóźnienie siewu w związku z czym można go wysiewać przez całą wiosnę. Łubin biały jest również narażony na szkodniki i choroby, dlatego należy monitorować jego uprawy i stosować odpowiednie środki ochrony roślin. Aby chronić uprawę przed antraknozą i zgorzelą najlepiej jest stosować zaprawę biologiczną zawierającą grzyby z rodzaju trichoderma oraz bakterie brodawkowe.

Łubin wąskolistny

Łubin wąskolistny to jednoroczna roślina należąca do rodziny bobowatych. Jest ona ceniona za swoje delikatne liście, które są bogate w witaminę C i inne składniki odżywcze. Liście są wąskie 2-5 cm długości. Kwiaty są niebieskie, białe lub różowe, o wielkości od 3 do 5 cm. Łubin wąskolistny jest uprawiany na całym świecie, jednak największe zbiory odnotowuje się w Polsce. Łubin wąskolistny jest łatwy w uprawie i może być uprawiany w całym kraju. Rośnie na glebach klasy średniej, najlepiej w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Roślina jest odporna na mróz i nie wymaga żadnej specjalnej pielęgnacji. Łubin wąskolistny najlepiej jest siać wczesną wiosną, lub latem jako poplon/międzyplon. Jest on również często uprawiany jako roślina paszowa, ze względu na jego dużą zawartość białka.

Łubin żółty

Łubin żółty jest jednym z najpopularniejszych gatunków roślin motylkowych występujących w Polsce. Jest to wieloletnia roślina osiągająca wysokość do 1,5 m. Na szczycie łodygi znajdują się duże, złożone kwiatostany składające się z małych kwiatów w kolorze żółtym. Łubin żółty jest odporny na mrozy i wysokie temperatury. Gatunek ten rośnie na najsłabszych kompleksach glebowych. Jest odporny na suszę i niskie temperatury, dlatego uprawa łubinu żółtego w Polsce jest zwykle łatwa. Łubin żółty może być uprawiany w celach dekoracyjnych i może być stosowany jako roślina ozdobna w ogrodach. Jest również dobrym rozwiązaniem do uprawy na biomasę, ponieważ pomaga zmniejszyć erozję gleby i zapobiega wysychaniu. Roślina ta jest również często wykorzystywana do uprawy pastwisk dla zwierząt, ponieważ jest bogata w składniki odżywcze, a jej nasiona są bardzo bogate w białko – najwyższa zawartość białka wśród łubinów. Jego jedyną wadą jest niski poziom plonowania.

Groch siewny

Groch siewny jest jedną z najstarszych upraw w Polsce. Jest wysoko wartościowym roślinnym produktem i źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych. Nasiona grochu siewnego są bardzo smaczne i mają wiele zastosowań w żywieniu i produkcji  pasz. Uprawa grochu siewnego w Polsce ma długą i bogatą historię. Jest to jeden z istotnych składników w diecie Polaków i jest uprawiany w całym kraju. Roślina potrzebuje żyznego i wilgotnej gleby, dlatego wymaga zrównoważonego nawożenia oraz dobrze napowietrzonej ziemi. Najwyższe plony daje siany w mulcz. Wymaga wyższej klasy gleby niż łubin i bardziej intensywnej agrotechniki.

Bobik

Bobik to gatunek rośliny strączkowej z rodziny bobowatych. Jest on jednym z najpopularniejszych roślin bobowatych wykorzystywanych w uprawie na całym świecie. Jego ziarna są bogate w białko i witaminy, dlatego też jest on cenionym składnikiem wielu diet. Uprawa bobiku w Polsce jest bardzo popularna. Uprawa bobiku wymaga bardzo dobrej gleby, dlatego też często jest on uprawiany na polach w częściach kraju z najlepszymi klasami w krajuBobik jest uprawiany na ziarno, które wykorzystywane jest w produkcji żywności oraz pasz dla zwierząt.